En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahvemizi hazırlarken ,öncelikle taze kavrulmuş ve kaliteli kahve çekirdekleri kullanmalıyız. Café d’Istambul kahvemiz özel bir ısı ve sürede kavrulan, taptaze öğütülen yüzde yüz Arabica kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır. 

Arabica kahve çekirdeği kıvamlı,yumuşak ve aromatik bir çekirdek olup ,damakta tadını uzun süre devam ettirebilen bir kahve türdür.

En az kahvemizin kalitesi kadar suyumuzun da kalitesinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Unutmayalım ki kahvemizin %96’sı sudan oluşmaktadır. Kahvemizin suyu, içme suyumuzdan biraz farklıdır. Kahvemiz için PH değeri 7 olan orta sertlikteki suları tercih etmeliyiz. 

Her fincan için 8gr (iki çay kaşığı) taze öğütülmüş Türk Kahvesini cezveye koyunuz. Üzerine 70-80 ml su ilave ediniz.1e 10 kahve-su oranını tavsiye ediyoruz. İsteğinize göre şekerinizi ilave edebilirsiniz. Kahve ve su karışımını kahve topakları kalmayacak şekilde ahşap kaşık ile iyice karıştırın ve kahvenizi kısık ateşte pişirmeye alın. Kahvenizi bir daha karıştırmayın. Köpük yükselmeye başlarken, henüz kaynamadan ateşten alın ve fincanların kenarından dökerek eşit miktarda her fincana paylaştırın. Kahveyi fincanın yanından dökmeniz önemlidir. Fincanın ortasından dökerseniz kahvedeki köpüğü dağıtıp ,arzu ettiğiniz köpüklü görünümü elde edemeyebilirsiniz. Cezveyi tekrar ateşe koyup kalanını bir taşım daha kaynatıp fincanlara dökebilirsiniz. Biz kahvenizi tekrar bir taşım kaynatmanızı önermiyoruz. Yine de karar sizin☺ Toplam demleme süresi 2.00-2.30 civarında olmalıdır. 

Kahve fincanınızı, köpüğün dağılmaması için ağzı dar, telveyi toplaması için altı geniş olan tasarımlardan seçmenizi öneririz.

Kahvenizin ideal sıcaklığına ulaşması ve telvesinin çökmesi için yaklaşık 2 dakika bekleyiniz ve keyifle yudumlayınız..

Afiyet olsun ☺

Blog

En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahvemizi hazırlarken ,öncelikle taze kavrulmuş ve kaliteli kahve çekirdekleri kullanmalıyız. Café d’Istambul kahvemiz özel bir ısı ve sürede kavrulan, taptaze öğütülen yüzde yüz Arabica kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır…

DEVAMINI OKU

İyi Bir Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Hepimiz kaliteli ve lezzetli filtre kahveler yapabiliriz. Amacımız öğütülmüş kahvemizi kağıt yada metal filtreden süzerek sıcak suyla buluşturmak ve keyifle yudumlamak. Öncelikle taze kavrulmuş Café d’Istambul…

DEVAMINI OKU