İyi Bir Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Hepimiz kaliteli ve lezzetli filtre kahveler yapabiliriz. Amacımız öğütülmüş kahvemizi kağıt yada metal filtreden süzerek sıcak suyla buluşturmak ve  keyifle yudumlamak. Öncelikle taze kavrulmuş Café d’Istambul kahvelerini seçelim. Haftalık kavrulmayan kahveleri asla kullanmayın, kahve çekirdeğinin gerçek aromasının keyifine varamazsınız. Kullandığımız suyumuz herzaman taze ve temiz olmalı. Yoğun lezzeti yakalayabilmemiz için kahve çekirdeğimizin kahve makinesi yada French Press’e  uygun şekilde öğütülmüş olmasına dikkat edelim. Kalın öğütülen kahve çekirdekleri yeterince demlenemeyip, bırakmak istenilen zengin aromanın alınmasına  engel olacaktır. Çok ince öğütülmesi de suyun kahvenin içine doğru şekilde ilerlemesinin önüne geçecektir. 

Lezzetli kahveler yapabilmek için oldukça önemli olan kahve ve suyumuzun oranı için her zaman kahve ölçü kaşığı kullanalım. Ölçü kaşığınız yok ise French Press’e 1 kişi için 15gr. kahvenin üzerine  yaklaşık 300 ml sıcak su eklemeniz yeterli olacaktır. Kahveniz için ideal su sıcaklığı 90-95 derece arasında olmalıdır. Suyu kaynadığı anda değil, kaynadıktan 1-2 dakika sonra kahvenize ekleyeme dikkat edin. Aksi takdirde kahveniz yanacak,  buharlaşan yağ asitleri istenmeyen acılı bir tat bırakarak kahvenizin tadını kaçıracaktır. 

Dört dakikalık demleme süresinin ardından pressleyip fincanınıza dökebilirsiniz. Tercih ettiğiniz sertliğe göre demleme süresini belirleyebilirsiniz. Şeker yada süt eklemek istediğinizde mutlaka tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederim. Kahvenize asla metal kaşık değdirmeyiniz..

Afiyet olsun☺

Blog

En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahvemizi hazırlarken ,öncelikle taze kavrulmuş ve kaliteli kahve çekirdekleri kullanmalıyız. Café d’Istambul kahvemiz özel bir ısı ve sürede kavrulan, taptaze öğütülen yüzde yüz Arabica kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır…

DEVAMINI OKU

İyi Bir Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Hepimiz kaliteli ve lezzetli filtre kahveler yapabiliriz. Amacımız öğütülmüş kahvemizi kağıt yada metal filtreden süzerek sıcak suyla buluşturmak ve keyifle yudumlamak. Öncelikle taze kavrulmuş Café d’Istambul…

DEVAMINI OKU